PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=472932}

Ja i Orson Welles

Me and Orson Welles
6,3 1 580
ocen
6,3 10 1 1580
5,7 3
oceny krytyków
Ja i Orson Welles
powrót do forum filmu Ja i Orson Welles

Żal mnie przepełnia, że takie obrazy jak JA I ORSON WELLES nie trafiają do polskich kin, ani nawet na DVD.
Film można było oglądać tylko na festiwalu OFF PLUS CAMERA oraz za pośrednictwem stacji CINEMAX (jak skorzystałem z tej drugiej sposobności).

Zal jest podwójny dlatego, że obraz ten podpisał jeden z najciekawszych reżsyerów lat 90-ych - Richard Linklater. Ten facet stowrzył przwcież UCZNIOWSKA BALANGE, NA PRZEDMIEŚCIACH (1996), PRZE ZACHODE SŁOŃCA, PO ZACHODZIE SLONCA, PRZEZ CIEMNE ZWIERCIADŁO oraz SZKOŁE ROCKA.

JA I ORSON WELLES to chyba najlepszy film tego reżysera od dekady! Dzieło Linklatera lączy w sobie dramat i komedię. Ten film to kino charaktyerów konfrontujące młodego ipełnego idealów nastolatka z kabotynem, megalomanem, cynikiem i kapryśnym geniuszem jakim był w rzeczywistości Welles.

Co więcej JA ORSON WELLES to jeden z bardoz niewielu filmów, które z taka skrupulatnością ukazują nam życie teatru i życie teatralnej trupy.

Film Linklatera jest -dosłonie- przesiąknęty atmosferą sceny i zakurzonej garderoby. Czegoś takeigo nie widziałem w kinie od bardzo wielu lat.

JA I ORSON WELLES to równeiż film ,który sprytnie łączy ze sobą wszelkie fakty historyczne ,ciekawostki biograficzne z wydarzeniam i ipostaciami o charakterze fikcyjnym. filmowa mozajka stworzona przez Linklatera uwidzi już od pirwszych ujeć.

Dodatkowo film ywposażony jest w znakomite dialogi i świetnie oddaje klimat lat 30-ych XX wieku.

Aktorzy występujący w tym obrazie ywpadają do prawdy znakomicie i mają w sobie nie mniej uroku niż gwiazdy ZŁOTEJ ERY HOLLYWOOD.

Christian McKay jako ORSON WELLES jest wprost genialny. Aktor niem al wszedł w skórę wizjonerskiego człowieka teatru, filmu i radia, który po dziś dzień pozostaje jedna z niedoścignionych legend. McKay oddaje wszelkie cieni iblaski sowjego bohatera i przy tym bawi sie swoją kreacją.

wielkim odkryciem tej produkcji jest również Zac Efron, który udowadnia, że potrafi grać i jest kimś znacznie wbardziej intrygującym niż słodki chłoptaś z serii HIGH SCHOOL MUSICAL. Efron ma urok klasycznego hollywoodzkiego amanta i sporo niewymuszonego wdzięku oc było już widać choćby w nowej wersji LAKIERU DO WŁOSOW. Tym filmem Efron tylko pogłębia to wrażenie i przekonuje, że jako aktor jets w stanie stworzyć boahtera z krwi i kości, którego będziemy lubić i z którym będziemy mogl isię utożsamić.

Znakomita jest też Clare Danes w roli uroczej ,acz pragnącej sławy za niemal każdą cenę trzpiotki .

JA I ORSON WELLES to film w którm byłyszczą teżdrugoplanowe kreacja Bena Chaplina, Kelly Reilly i Eddiego Marsana.

JA I ORSON WELLES to kino będące mainfestem siły, potęgi i znaczenai sztuki. to film, którzy przywołuje dawno nieobecny i zapomnainy już świat. to produkcja opowiadająca o whcodzeni uw dorosłość, pierwszych życiowych wyborach i zmaganiach z ludźmi jakich spotykamy na swojej drodze. Ten fil mto wreszcie znakomity pojedynek charakterów i pyszna zonglerka motywami historycznymi oraz ekranową fikcją.

Nie wiem jak WY, ale ja po obejrzeniu dziea Linklatera mam ochotę ponownie wrócić nie tylko do kultowych filmów Orsona Wellesa (OBYWATEL KANE, WSPANIAŁÓŚC AMBERSONÓW), ale i do klasycnzych dzieł Franka Capry, Howarda Howksa, Michaela Curtiza i produkcji z teki Davida O. Sleznicka.



to się nazywa wyczerpująca wypowiedź:) w zasadzie niewiele mam do dodania, to co McKay zrobił z tą rolą...ach! mialam nieodparte wrażenie jakbym patrzyła na samego Wellesa:) mam nadzieję, że ktoś się zlituje nade mną i obsadzi jeszcze tego aktora w jakiejś bardziej znaczącej roli, bo facet trafił mnie prosto w serce^^
bardzo przyjemne zaskoczenie ten film, nie spodziewałam się tak dobrej opowieści.

ocenił(a) film na 9
The_Carnival_Is_Over

Tak jakoś nic nie było słychać o tym filmie, to myślałem, że nieudany jest, ale nic z tych rzeczy. Faktycznie bardzo niedoceniony obraz. Ten klimat minionego wieku bardzo fajnie pokazany. Do tego fabuła bardzo fajna, bez nadmiernego tragizowania, ale też nie przesłodzona z bardzo optymistycznie gorzkim zakończeniem.
Aktorzy wszyscy mi się podobali. Wykreowali postacie z krwi i kości, których nie sposób nie lubić.
Wielki plus dla reżysera za zrobienie tego filmu.

ocenił(a) film na 6
Roy_v_beck

Plus za świetny klimat lat 30-tych i grę aktorską i oddanie klimatu teatru , ale według mnie film ciągnie się niemiłosiernie, a fabuła mimo upływu czasu niestety nie zainteresowała mnie. Co do tej nauki życia którą Richard miał niby odebrać od Wellesa.. cóż.... wniosek jeden nigdy nie pracuj narcystycznymi gwiazdami.. tyle z mojej strony.. 5/10.

Fajny opis, choć może za dużo superlatyw. Film też mi się bardzo podobał, dałem 8/10, naprawdę polecam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones